+48 512 382 630 p.morawiec@piotrmorawiec.pl

Co robić, jeśli dojdzie do wypadku z naszym udziałem? Najlepiej skorzystać z usług adwokata – tylko osoba dobrze znająca prawo pomoże nam poradzić sobie z konsekwencjami niebezpiecznych kolizji.

Wypadek czy kolizja?

Potocznie każdą, nawet niegroźną, stłuczkę nazywamy wypadkiem. Tymczasem w języku prawnym definicja wypadku jest bardzo konkretna – chociaż przez lata zmieniała się i ewoluowała. Dzisiaj wypadkami nazywa się tylko te zdarzenia, w wyniku których ktoś doznał obrażeń albo poniósł śmierć. Warto zaznaczyć, że muszą to być zdarzenia spowodowane nieumyślnie. Spowodowanie wypadku jest przestępstwem. Odpowiedzialność karną ponosi za niego osoba, której zostanie udowodnione, że naruszyła zasady bezpieczeństwa. Kolizja od wypadku różni się przede wszystkim konsekwencjami – to zderzenie pojazdów, w wyniku którego nikt poważnie nie ucierpiał.

Co zrobić po zderzeniu?

Jeśli doszło do wypadku z naszym udziałem, musimy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia i złagodzenia jego skutków – należy jednak pamiętać, że w przypadku wypadku nie wolno nam zmieniać położenia pojazdów, dopóki na miejscu nie pojawią się odpowiednie służby. Każdy ma też obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym – jeśli, mimo możliwości, nie udzielimy pomocy potrzebującym, czeka nas odpowiedzialność karna. Jeśli w wypadku ktoś ucierpiał, konieczne jest wezwanie na miejsce policji i pogotowia ratunkowego. Trzeba też pamiętać, że na życzenie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu, musimy podać jej swoje dane, wraz z nazwą ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy OC.

Ważne dowody

Kiedy dojdzie do wypadku drogowego z naszym udziałem, poza wykonaniem wszystkich opisanych powyżej czynności, powinniśmy zadbać też o swoje interesy. To uczestnicy wypadku muszą udowodnić winę kierującego drugim pojazdem albo własną niewinność. Dlatego, jeśli nie dojdziemy od razu do porozumienia, co do tego, kto ponosi odpowiedzialność za zdarzenie, powinniśmy zadbać o zgromadzenie dowodów. Szczególnie cenne będą zdjęcia i zeznania świadków – należy zapisać sobie ich dane, łącznie z adresami i numerami telefonów. Jeśli to my jesteśmy sprawcami, pod żadnym pozorem nie uciekajmy z miejsca wypadku. Ucieczka znacznie podwyższa grożącą nam karę – dlatego lepiej zachować się właściwie, udzielić pomocy poszkodowanym i poczekać na policjantów. Warto też jak najszybciej skontaktować się z kancelarią prawną specjalizującą się w wypadkach komunikacyjnych – na przykład z Adwokatem Piotrem Morawcem z Bełchatowa. Ważne też, żeby uważać na słowa podczas rozmowy z policjantami, a w razie wątpliwości skorzystać z prawa do odmowy odpowiedzi na pytania. Przekażmy mundurowym wszystkie ważne, w naszej ocenie, informacje i poprośmy o kopię wykonanej przez nich notatki.