+48 512 382 630 p.morawiec@piotrmorawiec.pl

Korzystanie z usług adwokackich nie jest popularne i wielu z nas unika pomocy prawnej, próbując rozwiązać swoje problemy formalne, finansowe na własną rękę. Czy samodzielne poruszanie się w gąszczu przepisów jest bezpieczne i czy rzeczywiście generuje to oszczędności? Poznajmy bliżej tajniki pracy adwokackiej i obszary, w których warto działać w porozumieniu z kancelarią adwokacką, by uniknąć narastających problemów i przyspieszyć rozwiązanie sprawy.

Tak naprawdę, to każdy z nas na co dzień ma do czynienia z prawem. Poruszamy się w jego świetle nawet w zwykłym życiu i warto zdawać sobie z tego sprawę, gdyż jak wiemy, nieświadomość prawa szkodzi.

Pomoc adwokata nie tylko w sprawach karnych

Najczęściej dotykają nas zagadnienia z zakresu prawa cywilnego oraz prawa pracy. Zdarza się, że również z obszaru prawa karnego, które głównie kojarzy nam się z korzystaniem z pomocy adwokata celem uniknięcia większych problemów i efektywniejszego załatwienia sprawy. Często spory z udziałem adwokata szybko się kończą, bez wchodzenia na formalną ścieżkę sporną z udziałem sądu.

Do najpowszechniejszych przypadków kontaktu z prawem zwykłego obywatela dochodzi w zakresie:

  • prawa spadkowego,
  • szkody na mieniu,
  • sporu z pracodawcą,
  • sporu z urzędem.

Formalizacja zagadnień z zakresu prawa spadkowego, wchodzącego w zakres prawa cywilnego, jak mówi Adwokat Piotr Morawiec prowadzący kancelarię adwokacką w Bełchatowie, nie zawsze bywa prosta, warto podeprzeć się w tej kwestii wiedzy fachowego adwokata, który:

  • sprawdzi wszelkie formalności związane z uzyskaniem prawa do korzystania z majątku spadkowego
  • pomoże określić właściwy tor działania w przypadku braku zgodności pomiędzy kilkoma spadkobiercami
  • sformułuje odpowiednie wnioski dowodowe niezbędnie do wyceny majątku.

Jak widać kontakt z prawnikiem, nie musi kończyć się w sądzie, a posiadanie dodatkowego oparcia w postaci adwokata przy rozwiązywaniu sporów spadkowych znacznie przyspiesza rozwiązanie sprawy, oszczędzając nam wiele nerw i przykrości i przede wszystkim pieniędzy.

Podobnie jest z zagadnieniami związanymi z prawem pracy, czy też w przypadku kolizji drogowych, kiedy to pomoc adwokacka pozwala na przykład ochronić nas przed zaniżeniem należnego nam odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Polski system prawny nie należy do najłatwiejszych

Pracując, rzadko kiedy zastanawiamy się, czy stawiany nam zakres obowiązków, czynności, jakie mamy wykonywać w imieniu pracodawcy, czy też na jego polecenie służbowe jest zgodne z prawem i czy nie nadużywa tu swojej pozycji szefa. Dlatego samo zwrócenie się do kancelarii adwokackiej w kwestii oceny sytuacji chroni nas przed nadużyciami ze strony pracodawcy w zakresie ochrony naszego zdrowia i bezpieczeństwa i higieny pracy. Nawet jeśli podejmiemy próby zgłębienia go w obszarze nas dotyczącym, samodzielne prowadzenie spraw może być dla nas niezwykle kosztowne i nie da nam gwarancji załatwienia sprawy po naszej myśli.